ЛІКАРНЯНІ ПО ДОГЛЯДУ: оформлення та оплата листка непрацездатності

Випуск №2 (лютий, 2018)

 

 

ЛІКАРНЯНІ ПО ДОГЛЯДУ: оформлення та оплата листка непрацездатностіМикола ПОСТЕРНАК,

експерт з питань соціального страхування

 

Одним із видів матеріального забезпечення та соціальних послуг за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності є допомога по тимчасовій непрацездатності по догляду

 

ЗАКОНОДАВСТВО

Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV (далі — Закон № 1105)

Порядок обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 року № 1266 (далі — Порядок № 1266)

Інструкція про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затверджена наказом Міністерства охорони здоров’я України від 13 листопада 2001 року № 455 (далі — Інструкція № 455)

 

ОФОРМЛЕННЯ ЛИСТКА НЕПРАЦЕЗДАТНОСТІ ПО ДОГЛЯДУ

Пунктом 3 Інструкції № 455 визначено порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність у зв’язку з доглядом за хворим членом сім’ї, хворою дитиною, дитиною віком до 3 років та дитиною-інвалідом до 18 років у разі хвороби матері або іншої особи, яка доглядає за дитиною.

 

Інструкцією № 455 передбачено, що для догляду за хворим членом сім’ї листок непрацездатності (далі — ЛН) видається лікуючим лікарем одному з працюючих членів сім’ї або іншій працюючій особі, що фактично здійснює догляд.

 

Догляд за дорослим членом сім’ї

Для догляду за дорослим членом сім’ї та хворою дитиною, старшою 14 років, при лікуванні в амбулаторно-поліклінічних умовах ЛН видається на термін до 3 днів. Однак, як виняток, залежно від важкості перебігу захворювання та побутових умов, цей термін може бути продовжено за рішенням лікарсько-консультаційної комісії (далі — ЛКК), а у разі її відсутності — головного лікаря, але не більше 7 календарних днів.

 

Догляд за хворою дитиною

Для догляду за хворою дитиною віком до 14 років ЛН видається на період, протягом якого дитина потребує догляду, але не більше 14 календарних днів, а для догляду за дитиною, постраждалою внаслідок аварії на ЧАЕС, на весь період її хвороби, включаючи санаторно-курортне лікування.

 

Якщо ж дитина продовжує хворіти, то особі, яка здійснює догляд за хворою дитиною, після закінчення максимального терміну лікарняного (14 календарних днів) видається довідка за формою № 138/0, затвердженою . На підставі зазначеної довідки не призначається та не надається допомога по тимчасовій непрацездатності, проте цей документ засвідчує факт здійснення догляду за хворою дитиною і дає право бути відсутнім на роботі. Така довідка (про догляд за хворою дитиною) видається до одужання дитини від гострого захворювання або досягнення ремісії у разі загострення хронічного захворювання.

 

Якщо в сім’ї хворіють двоє або більше дітей одночасно, то для догляду за ними видається один ЛН. А у разі виникнення захворювання у дітей в різний час ЛН та довідка про догляд за хворою дитиною видаються в кожному конкретному випадку окремо.

 

Якщо в період лікування дитини, яке засвідчено вищевказаною довідкою, в неї виникло нове захворювання або захворіла друга дитина, вказана довідка закривається і видається новий ЛН з поміткою «догляд».

 

У той же час, якщо після закриття ЛН або довідки з поміткою «стати до роботи» у дитини, за якою здійснювався догляд, виникає ускладнення захворювання, за яким видавався лікарняний та довідка і ЛКК визначає таке ускладнення або загострення як продовження першого захворювання, то про догляд за дитиною знов таки видається довідка встановленого зразка.

 

При цьому важливо розуміти, що максимальний термін ЛН, який складає 14 календарних днів, стосується виключно лікарняних, виданих на період амбулаторного лікування.

 

...читати далі →