Оплата листків непрацездатності фізичним особам – підприємцям

Випуск №1 (січень, 2019)

 

Оплата листків непрацездатності фізичним особам – підприємцямМикола ПОСТЕРНАК,

експерт з питань соціального страхування

 

У статті 18 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV (далі — Закон № 1105) зазначено, що страхуванню у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності підлягають, у тому числі, фізичні особи – підприємці (далі — підприємці).

 

Проте конкретної інформації щодо умов отримання ними соціальних виплат немає. Отже, з’ясуємо, що потрібно знати підприємцю, щоб скористатися своїми правами й отримати матеріальне забезпечення та соціальні послуги за страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності

 

У Законі № 1105 підприємців визнано особами, що підлягають соціальному страхуванню, тому вони як застраховані особи мають право на отримання всіх видів матеріального забезпечення та соціальних послуг, передбачених цим законом.

Тобто у разі настання страхового випадку підприємець має право на:

• отримання допомоги по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною);

• отримання допомоги по вагітності та пологах;

• отримання допомоги на поховання (крім поховання пенсіонерів, безробітних та осіб, які померли від нещасного випадку на виробництві);

• оплату лікування в реабілітаційних відділеннях санаторно-курортного закладу після перенесених захворювань і травм.

 

Право на перелічені соціальні виплати підприємці мали завжди, щоправда в певні періоди часу порядок їх отримання мав деякі особливості.

Головна умова для отримання підприємцем виплат — це сплата внесків на соціальне страхування. З 2016 року підприємці, незалежно від того чи фактично вони працюють чи ні, повинні сплачувати єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі — ЄСВ), який у встановленому законом порядку розподіляється, в тому числі на Фонд соціального страхування (далі — Фонд).

 

Статтею 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 8 липня 2010 року № 2464-VI передбачено, що фізичні особи – підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе ЄСВ, якщо вони є пенсіонерами за віком або особами з інвалідністю та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.

 

Особи, яких звільнено від сплати ЄСВ, можуть бути платниками ЄСВ виключно за умови їх добровільної участі в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, а допоки вони таким правом не скористаються, права на соціальні виплати вони не мають.

Якщо ж підприємець сплачує ЄСВ, він є застрахованим у системі соціального страхування, а отже, має право на отримання соціальних виплат.

 

...придбати повний випуск →