Оплата листків непрацездатності фізичним особам – підприємцям (частина 2)

Випуск №2 (лютий, 2019)

 

ЯКЩО ЛИСТОК НЕПРАЦЕЗДАТНОСТІ видано під час відпустки працівникаМикола ПОСТЕРНАК,

експерт з питань соціального страхування

 

Підприємці, на відміну від найманих працівників, у всьому покладаються на себе. Однак законодавство дає і підприємцям можливість відчути соціальну захищеність у період непрацездатності. Як оформити та обчислити відповідну допомогу — далі у статті

 

ОФОРМЛЕННЯ СОЦІАЛЬНИХ ВИПЛАТ

Підприємець оформлює соціальні виплати у Фонді соціального страхування (далі — Фонд) за місцем своєї реєстрації. До Фонду підприємець подає заяву-розрахунок, форма якої затверджена постановою правління Фонду соціального страхування України «Про затвердження Порядку фінансування страхувальників для надання матеріального забезпечення застрахованим особам у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та окремих виплат потерпілим на виробництві за рахунок коштів Фонду соціального страхування України» від 19 липня 2018 року № 12 (далі — Порядок № 12).

Бланк заяви-розрахунку можна знайти в інтернеті або ж у спеціалізованих пунктах розповсюдження бланків звітності.

 

Заява-розрахунок є документом, на підставі якого Фонд здійснює соціальні виплати.

Бланк заяви-розрахунку складається з самої заяви-розрахунку та п’яти додатків до неї.

 

У заяві-розрахунку підприємцю потрібно вказати свої дані: ПІБ, РНОКПП, адресу, контактний номер телефону, відомості про те, який саме вид матеріального забезпечення оформлюється та його розмір, а також розрахунковий рахунок для перерахування коштів.

 

Виплати від Фонду здійснюються виключно у безготівковій формі й тільки на спеціальний рахунок для отримання соціальних виплат. Такий рахунок підприємець може відкрити в будь-якому банку на власний розсуд. Зазвичай його відкривають як додатковий рахунок до основного, перші чотири цифри цього рахунку — 2604.

 

Разом із заявою-розрахунком до Фонду подається відповідний додаток, в якому вказуються відомості щодо того яку саме, в якому розмірі та на підставі яких документів має отримати допомогу підприємець.

 

Безпосередньо для отримання допомоги по тимчасовій непрацездатності, допомоги по догляду чи допомоги по вагітності та пологах до заяви-розрахунку додається додаток 1.1.

У цьому додатку міститься наступна інформація:

• ПІБ підприємця;

• його РНОКПП;

• позначається, що матеріальне забезпечення оформлюється підприємцем;

• відомості про листок непрацездатності, яким засвідчено страховий випадок, а саме його серія та номер, а також те чи є він первинним чи засвідчує продовження тимчасової непрацездатності;

• одна з 8 причин непрацездатності, що оплачуються за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності;

• період непрацездатності, який засвідчено листком непрацездатності;

• кількість днів, що підлягають оплаті;

• сума, в якій має бути оплаченим листок непрацездатності;

• у разі, якщо підприємець є особою постраждалою внаслідок аварії на ЧАЕС, у відповідному розділі додатка 1.1 заяви-розрахунку вказується номер його посвідчення та розмір матеріального забезпечення, який обчислено з урахуванням пільг;

• за умови, що в листку непрацездатності вказано дату направлення підприємця на МСЕК (медико-соціальну експертну комісію) вказується ця дата, причому незалежно від того чи встановлено групу інвалідності чи ні;

• загальний страховий стаж;

• страховий стаж, набутий підприємцем за всіма видами своєї діяльності, за рік перед настанням страхового випадку.

 

У разі оформлення допомоги на поховання до заяви-розрахунку додається додаток 1.2. У відповідних графах цього додатка вказуються відомості про отримувача допомоги та померлого, серія та номер свідоцтва про смерть та розмір допомоги на поховання.

 

Додатки 1.3, 1.4 та 1.5 оформлюються та додаються до заяви-розрахунку у разі оформлення виплат, пов’язаних з нещасним випадком на виробництві.

 

Подану заяву-розрахунок Фонд розглядає протягом 10 робочих днів, після чого перераховує кошти на вказаний підприємцем рахунок.

 

Упродовж місяця після отримання коштів підприємець має подати до Фонду повідомлення про отримання коштів. Форма цього повідомлення затверджена у додатку 2 до Порядку № 12.

 

...придбати повний випуск →