Працівник на власному авто: виплати та оподаткування

Випуск №10 (жовтень, 2019)

 

Працівник на власному авто: виплати та оподаткуванняВалентина Журавська,

Науковий співробітник відділу з наукового забезпечення питань зайнятості, соціального діалогу та стандартів праці НДІ праці і зайнятості населення Мінсоцполітики України та НАН України

 

Часто на підприємстві нагальною потребою виявляється використання (в установі, організації тощо) з різних причин праці працівника на власному авто. Безумовно, це, як правило, економічно вигідно і для працівника з власним авто, і для підприємства загалом

 

ЗАКОНОДАВСТВО

Кодекс законів про працю України (зі змінами та доповненнями) від 10 грудня 1971 р. № 322-VIII (далі — КЗпП);

Цивільний кодекс України (зі змінами та доповненнями) від 16 січня 2003 р. № 435-IV (далі — Цивільний кодекс);

Податковий кодекс України (зі змінами та доповненнями) від 2 грудня 2010 р. № 2755- VI (далі — Податковий кодекс);

Декрет КМУ «Про державне мито» від 21 січня 1993 р. № 7-93 (далі — Декрет № 7-93);

Перелік видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затверджений постановою КМУ від 22 грудня 2010 р. № 1170 (далі — Перелік №1170) тощо.

 

Підґрунтям для використання в господарській діяльності підприємства, установи, організації тощо власного автомобіля працівника (це може бути будь-який власний транспорт — легковий автомобіль, вантажний автомобіль, автобус тощо) можуть слугувати різні обставини, зокрема такі як то:

• відсутність на підприємстві автотранспорту;

• несправність наявного автотранспорту;

• автотранспорт, що є на підприємстві, не здатний задовольнити всі потреби підприємства, тобто пристосований не для всіх поїздок. Скажімо, наприклад, на підприємстві є легкові автомобілі, втім вони не можуть застосовуватися для перевезення певного великогабаритного вантажу — для цього потрібний вантажний транспорт. Водночас, в іншому випадку, наприклад, на підприємстві може бути наявним і застосовуватися і вантажний і легковий автотранспорт, а для доставлення працівників на роботу потрібний автобус тощо.

 

За необхідності використання у господарській діяльності підприємства власного автомобіля працівника ініціювати його використання може будь-яка із сторін правовідносин, тобто як сам працівник, так і роботодавець в особі керівника підприємства.

 

Так, за відсутності певного виду транспорту на підприємстві та виникненні нагальної потреби у такому виді транспорту керівник підприємства може поінформувати всіх працівників про потребу у відповідному виді транспорту та запропонувати працівникам (за його наявності у них такого виду транспорту) надати на договірній основі власний транспорт для використання на підприємстві у виробничо-господарській діяльності підприємства. Або керівник підприємства може безпосередньо звернутися до працівника, у якого є відповідний транспорт і він поінформований про це. Крім того, працівник, що має у власності необхідний для підприємства транспорт, може самостійно проявити ініціативу і запропонувати керівнику підприємства використання свого автомобіля у виробничо-господарській діяльності на договірній основі.

 

...придбати повний випуск →