ПРЕТЕНДЕНТ, ЯКИЙ ЧАСТО ЗМІНЮЄ РОБОТУ: відмовити чи ні?

Випуск №5 (травень, 2018)

 

 

УПРОВАДЖУЄМО СИСТЕМУ КАДРОВОГО РЕЗЕРВУ НА ПІДПРИЄМСТВІОлександр БЛОХІН,

консультант з питань рекрутингу та управління персоналом

 

Одні експерти радять змінювати роботу кожні 5–7 років, інші — не рідше 10. Іноді трапляються ті, хто вважає 2–3 місця роботи за життя показником фаховості. Однак зміна роботи залежить від багатьох причин. Причини різні, але якщо хедхантеру доводиться довго гортати сторінки трудової книжки потенційного працівника, тому що в ній дуже багато записів щодо прийому та звільнення, то перше враження про такого кандидата може бути не на його користь

 

Більшість вітчизняних роботодавців упевнена в тому, що незамінних працівників не існує. Тому українська корпоративна культура переважно базується на чіткій вертикалі ведення бізнесу. Для того щоб нижчу ланку працівників почув (особливо з питань погіршення на їхню думку умов і оплати праці) роботодавець, перші мають постійно проходити шлях від нижчого, середнього та вищого менеджменту, або ж діяти радикальними методами — через страйки. Зазвичай такі дії ні до чого позитивного не приводять і працівники вирішують змінювати місце роботи, шукаючи більш прийнятні умови праці та її оплату. Отже, про що може свідчити трудова книжка працівника, коли роботодавець розглядає особу на вакантну посаду?

 

Про записи у трудових книжках

Хто сьогодні вчитується в трудові книжки щодо досвіду роботи працівника? Якщо це, наприклад, не якась державна служба, медична справа чи науково-педагогічна діяльність, то мабуть роботодавцеві достатньо зробити всього декілька дзвінків до попередніх роботодавців, у яких працювала особа, щоб дізнатися про її компетенцію. І якщо законодавство не зобов’язує роботодавця дотримуватися якихось кваліфікаційних вимог, то претендент на вакантну посаду може її обійняти.

 

Розглянемо ситуацію з працевлаштування особи на посаду продавця-консультанта магазину одягу.

СИТУАЦІЯ

У торговельну компанію потрібні продавці-консультанти, до основних обов’язків яких належить зустріч і вітання потенційних клієнтів магазину, аналіз і купівельна спроможність покупців, допомога у виборі конкретного виду одягу тощо.

 

Кого бажає бачити роботодавець на цій посаді? Це має бути людина охайної зовнішності, не передпенсійного віку (краще 25–35 років), комунікабельна, яка розуміється на брендах одежі та трендах моди і вміє працювати з вибагливою клієнтурою.

 

Ознайомлення з резюме кандидата на посаду достатньо, щоб прийняти його на роботу. Однак хедхантера зацікавив факт досвіду за трудовою книжкою. Виявилося, що за останні 7 років кандидат змінив 4 магазини. Слід зауважити, що магазини, в яких працювала ця особа, є відомими й успішними, але так сталося, що людина їх залишила. Перше запитання, яке виникло у хедхантера: які обставини вплинули на прийняття рішення про звільнення?

 

Пояснення

Досвідчений працівник відстежує ринок праці, добре знає потрібні компанії. Зазвичай він відповідає висунутим ними вимогам. Такий фахівець не омине можливості кар’єрного росту, що за сучасних умов часто виявляється неможливим у межах однієї компанії, де вищі керівні посади зайняті молодими працівниками, чий вихід на пенсію відбудеться нескоро. Отже, змінивши за 7 років 4 магазини, людина може прагнути змін усупереч поширеній думці про велике бажання більшості працювати у відомих компаніях. Крім того, не завжди компанії відповідають характеристикам і очікуванням потенційного працівника: чи то незадовільна оплата праці, чи відсутність медичного страхування, чи неможливість витрачати час на перерви (обіди, кава-брейки тощо). А можливо сам працівник мав якісь проблеми на попередніх місцях роботи. Тому спочатку краще дізнатися чому так сталося саме від кандидата на посаду, а після — продзвонити колишніх роботодавців.

 

У традиційних галузях роботодавці не розуміють часту зміну роботи кандидата. Адже під час прийому на роботу людина повинна деякий час адаптуватися. Зазвичай це займає близько півроку. Віддачу від новоприйнятого фахівця слід очікувати до кінця року.

 

Оптимальна тривалість роботи працівника на одному місці — 3–5 років. У деяких фірмах вважають, що людині, яка довго пропрацювала на одному місці, складно буде адаптуватися до іншої корпоративної культури, і тому їй відмовляють у прийомі на роботу.

 

Однак є такі роботодавці, які вітають роботу на одному місці протягом тривалого часу, 10 років і більше. Вони вважають це критерієм досвідченості, стабільності та високої лояльності.

 

...читати далі →