ПРОБЛЕМНІ ПИТАННЯ ВИДАЧІ ТА ОФОРМЛЕННЯ ЛИСТКА НЕПРАЦЕЗДАТНОСТІ

Випуск № 5 (травень, 2017)

 

 

Микола ПОСТЕРНАК,

експерт із питань соціального страхування
 

Листок непрацездатності є підставою для звільнення від роботи у зв’язку з непрацездатністю та нарахування матеріального забезпечення застрахованої особи в разі тимчасової непрацездатності, вагітності та пологів. Оформлення цього документа жорстко регламентовано законодавством, недотримання якого може призвести до негативних наслідків. Кожного разу, отримуючи від працівника листок непрацездатності, кадровику варто ретельно перевіряти, чи правильно він оформлений. Адже роботодавець може прийняти до оплати тільки той листок непрацездатності, який відповідає законодавчим вимогам. У статті йтиметься про зміст і правила заповнення листка непрацездатності, які допоможуть уникнути можливих непорозумінь з працівниками й контролюючими органами

 

Згідно зі статтею 31 Закону № 1105 підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності (далі — ЛН), а в разі роботи за сумісництвом — копія ЛН, засвідчена підписом керівника й печаткою за основним місцем роботи.

 

Незалежно від того, наскільки правильно обчислено суму допомоги по тимчасовій непрацездатності чи допомоги по вагітності та пологах, надання зазначеного матеріального забезпечення вважається неправомірним, якщо його надано найманому працівнику на підставі ЛН, оформленого та виданого неналежно. Таке матеріальне забезпечення підлягає поверненню на рахунки Фонду соціального страхування з тимчасової втрати непрацездатності (далі — Фонд), а на роботодавця, який здійснив оплату, накладають штрафні санкції.

 

Отже, перш ніж призначати допомогу по тимчасовій непрацездатності або допомогу по вагітності та пологах, потрібно з’ясувати, чи правильно оформлено та видано ЛН. Вирішити це питання допоможуть нормативно-правові акти, якими затверджено порядок оформлення та видачі листків непрацездатності: Інструкція № 455 та Інструкція № 532.

 

 

...далі читайте на сторінці 56, випуск № 5 (травень, 2017)