РОЗКРАДАННЯ МАЙНА ПРАЦІВНИКОМ: ЯК РОЗІРВАТИ ТРУДОВИЙ ДОГОВІР?

Випуск №10 (жовтень, 2017)

 

 

Дар’я СЄВАСТ’ЯНОВА,

юрист

 

Праця — необхідна умова життєдіяльності людей. Законодавство про працю спрямовано на забезпечення громадянам правових гарантій при реалізації права на працю та захисту від незаконного звільнення. Працівники зобов’язані працювати чесно й сумлінно, своєчасно виконувати розпорядження керівника, а також дбайливо ставитися до майна роботодавця. Проте керівники підприємств і організацій нерідко стикаються із розкраданням майна працівниками.

 

ЗАКОНОДАВСТВО

Кодекс законів про працю України (далі — КЗпП)

Кодекс України про адміністративні правопорушення (далі — КУпАП)

Кримінальний кодекс України (далі — ККУ)

Кримінальний процесуальний кодекс України (далі — КПК)

Постанова Пленуму Верховного Суду України «Про практику розгляду судами трудових спорів» від 6 листопада 1992 року № 9 (далі — Постанова № 9)

 

ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

Згідно з пунктом 8 статті 40 КЗпП роботодавець може розірвати трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності у випадку вчинення за місцем роботи розкрадання (в тому числі дрібного) майна власника, встановленого вироком суду, що набрав законної сили, чи постановою органу, до компетенції якого входить накладення адміністративного стягнення або застосування заходів громадського впливу.

Законодавством не сформовано загального поняття «розкрадання». Воно є родовим, таким, що об’єднує загальними ознаками низку правопорушень проти власності.

 

ТЕРМІН

Розкрадання — скоєне з корисливою метою навмисне протиправне безоплатне заволодіння чужим майном на свою користь або інших осіб, що спричинило шкоду власнику.

 

Щоб роботодавець міг звільнити найманого працівника за розкрадання, потрібно враховувати обов’язкові ознаки, встановлені законодавством.

1. Розкрадання повинно бути здійснено в місці, де працівник фактично виконує свої трудові обов’язки — за місцем роботи. Працівника не можна звільнити на цій підставі, якщо він вкрав щось на іншому підприємстві.

2. Законодавством встановлено, що працівника можна звільнити за дрібне розкрадання. Розмір вкраденого має значення для класифікації відповідальності (кримінальна чи адміністративна відповідальність).

3. Умовою звільнення є розкрадання майна саме власника. Тобто звільнення можливо за розкрадання будь-якого майна, що належить роботодавцю. Якщо працівник за місцем роботи вчинив розкрадання майна, що не належить роботодавцю, хоч і знаходилося на території підприємства роботодавця, а також майно, що належало громадянам (наприклад, крадіжка особистих речей інших працівників), то він не може бути звільнений за пунктом 8 статті 40 КЗпП.

4. Факт розкрадання майна повинен бути встановлений вироком суду, який набрав законної сили, чи постановою органу до компетенції якого входить накладення адміністративного стягнення або застосування заходів громадського впливу.

 

За загальним правилом вирок або ухвала суду першої інстанції, ухвала слідчого судді, якщо інше не передбачено КПК, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу було подано (ст. 532 КПК).

 

...далі читайте на сторінці 36, випуск №10 (жовтень, 2017)