Секретарі: які бувають та чим відрізняються?

Секретарі: які бувають та чим відрізняються?Випуск №10 (жовтень, 2019)

 

Клименко Олександр,

старший науковий співробітник
відділу наукового забезпечення питань економіки праці
та розвитку професійно-класифікаційної сфери
ДУ НДІ соціально-трудових відносин Мінсоцполітики України

 

Професія секретаря є однією з найпоширеніших, як в Україні, так і в інших країнах. Секретарі працюють на переважній більшості підприємств, установ та організацій (далі — підприємств), які діють майже у всіх видах економічної діяльності: у промисловості, сільському господарстві, закладах освіти, лікарнях, державних органах тощо, а також іноді у деяких фізичних осіб-підприємців.

 

У багатьох випадках, перша людина, з якою зустрічаються численні відвідувачі різних підприємств (якщо не брати до уваги можливих охоронців) — це саме секретар, і тому справедливо секретарів часто називають «обличчям» компанії. Крім того, часто секретар обізнаний у багатьох справах свого підприємства, іноді навіть за межами своїх службових повноважень, що робить його особливо цінним працівником підприємства. У зв’язку з цим варто пригадати висловлювання відомої американської зірки Джейн Фонди, яка казала, що офіс може працювати без шефа, але ніколи без секретаря. І хоча зрозуміло, що в цих словах є певне перебільшення, але насправді воно не таке вже й велике.

 

Також слід зазначити, що внаслідок змін у різних офісних і управлінських технологіях, останнім часом на багатьох фірмах існують тенденції щодо поступової заміни секретарів на «офісних професіоналів», «референтів», «офіс-менеджерів», «адміністративних помічників» тощо. Інколи такі зміни зумовлені подальшим розвитком управлінських і адміністративних технологій, появою різного сучасного комп’ютеризованого офісного обладнання, зростанням конкурентної боротьби та відповідним підвищенням кваліфікаційних вимог до різних адміністративних і офісних працівників, необхідністю забезпечення більшої спеціалізації у їхній роботі та запровадженням шляхів для їхнього подальшого кар’єрного зростання.

Але інколи це трапляється тільки тому, що так стало модно.

 

Секретарі в системі професійної класифікації України

У Національному класифікаторі України ДК 003:2010 «Класифікатор професій» (далі — КП) є чимало професійних назв робіт, у яких використовується термін «секретар»:

• від керівних посад, в назвах яких використання терміну «секретар» (або «секретаріат») має традиційний характер, а представники цих професій або посад фактично не виконують секретарські функції у їхньому загальноприйнятому розумінні (або виконують їх на надзвичайно високому рівні для достатньо важливих організацій державного значення),

• до дійсно «справжніх» «офісних» секретарів, які виконують важливі секретарські функції на найрізноманітніших підприємствах разом із іншими адміністративними й офісними працівниками (таблиця 1).

 

...придбати повний випуск →