Відновлення перевірок від Держпраці

Випуск №11 (листопад, 2019)

 

Відновлення перевірок від ДержпраціГанна Закамська,

старший юрист EBS

 

Законодавство

Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання здійснення державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю» від 21 серпня 2019 р. № 823 (далі — Порядок)

 

Питання контролю за трудовими правовідносинами завжди було досить актуальним, як для роботодавців, так і працівників. Досі існує багато «тіньових» працівників, працевлаштування яких офіційно не оформлене та чиї права не захищені. Тому зрозуміло, чому регуляторний орган намагається визначити спосіб здійснення державного контролю в сфері трудових відносин.

 

Державний контроль за дотриманням законодавства про працю здійснюється шляхом проведення перевірок (інспектувань). Але не завжди мета перевірки — це виявлення порушення законодавства про працю та захист прав працівників. На жаль, зараз трапляється багато порушень прав суб’єктів господарювання та зловживань обов’язками з боку інспекторів праці.

 

Задля врегулювання порядку здійснення державного контролю Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 823, якою затверджено «новий» Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю (надалі – Порядок), Порядок здійснення державного нагляду за додержанням законодавства про працю та внесено зміни до деяких Постанов КМ України.

 

Необхідно відзначити, що це не перша спроба затвердити такий Порядок. «Старий» Порядок, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 295 від 26 квітня 2017 р., був визнаний нечинним 14 травня 2019 р. Шостим апеляційним адміністративним судом через порушення порядку підготовки та ухвалення, при цьому суд наголосив, що Постанова Кабінету Міністрів України № 295 також суперечила вимогам чинного законодавства.

Заходи державного контролю за додержанням законодавства про працю здійснюються у формі інспекційних відвідувань і невиїзних інспектувань.

 

Що стосується інспекційних відвідувань, «старий» Порядок передбачав лише 7 підстав, тоді як зараз Порядок передбачає вже 11 підстав.

Додано такі нові підстави:

• за дорученням Прем’єр-міністра України;

• за зверненням Уповноваженого Верховної ради з прав людини;

• за запитом народного депутата;

• у разі невиконання вимог припису.

 

...придбати повний випуск →