Визначаємо професії: збір врожаю

Випуск №6 (червень, 2019)

 

Визначаємо професії: збір врожаюКЛИМЕНКО Олександр,

старший науковий співробітник відділу наукового забезпечення питань економіки праці
та розвитку професійно-класифікаційної сфери ДУ НДІ соціально-трудових відносин Мінсоцполітики України

 

Поступово наближається, а в деяких випадках вже розпочався сезон збирання та переробки врожаю сількогосподарських культур, і якщо врожай багатий, то підприємствам агропромислового комплексу та фермерам часто для цього потрібні додаткові сезонні та тимчасові працівники, яких слід оформлювати на роботу за відповідними професіями. Які ж саме професії пов’язані зі збиранням урожаю, як їх знайти у Національному класифікаторі України ДК 003:2010 «Класифікатор професій» (далі – КП) та як правильно визначити їхні конкретні функціональні обов’язки у відповідних посадових або робочих інструкціях? На всі ці запитання ми й дамо відповідь у цій статті.

 

ХТО САМЕ ЗБИРАЄ ТА ПЕРЕРОБЛЮЄ ВРОЖАЙ

Влітку й восени збирають різні сільськогосподарські культури і різним способом. Для цього можуть бути потрібні різні професійні спеціалізації. Наприклад, для збирання зернових культур (збіжжя, кукурудзи тощо), як правило застосовують сільськогосподарську техніку (комбайни, трактори тощо), але для збирання багатьох плодоовочевих культур (капуста, кавуни, яблука, виноград тощо) часто, особливо в невеликих фермерських господарствах, використовують ручну працю.

 

Таким чином залежно від конкретної сільськогосподарської культури та способів або методів її збирання і буде визначатися відповідна професійна спеціалізація працівників, які цим займаються. Наприклад, це можуть бути водії чи інші «оператори» відповідної сільськогосподарської техніки, або «збиральники врожаю вручну» відповідних фруктів, овочів або ягід.

 

Крім того, у випадку багатьох сільськогосподарських культур, у процесі їхнього збирання або безпосередньо після цього здійснюється їхнє пакування, фасування, сортування, зважування тощо. Для цього також можуть бути потрібні окремі професійні спеціалізації. Часто ці операції можуть виконувати й на відповідних окремих «централізованих» дільницях (пунктах, елеваторах, складах, овочевих базах, сховищах тощо) або у торгових точках, куди доставляють урожай із кількох різних полів, садів, баштанів тощо, і де також можуть бути задіяні працівники цих спеціалізацій. Також на таких централізованих пунктах доставки врожаю можуть працювати вантажники, які здійснюють вантажно-розвантажувальні роботи вручну, або оператори відповідного вантажно-розвантажувального устаткування.

 

Зрозуміло також, що для доставки врожаю з полів і садів у ці пункти збору часто потрібні додаткові транспортні засоби, насамперед автомобілі або іноді трактори, для керування якими також потрібні водії.

 

Для окремих сільськогосподарських культур, особливо тих, які складно довгий час зберігати, безпосередньо після їхнього збору може бути потрібна також їхня переробка, наприклад, шляхом виготовлення соківі з них та / або різних плодоовочевих консервів. Для здійснення цих операцій можуть бути потрібні тимчасові працівники окремих професійних спеціалізацій.

 

СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКІ ПРОФЕСІЇ У КП

У КП переважна більшість головних професій кваліфікованих робітників, які безпосередньо пов’язані з сільським господарством, розміщена в розділі 6 «Кваліфіковані робітники сільського та лісового господарств, риборозведення та рибальства» Класифікації професій (Таблиця 1).

 

ТАБЛИЦЯ 1

Приклади типових для сільського господарства (землеробства) професійних назв робіт у КП

Код КП

Класифікаційне угруповання

Професійні назви робіт

6111

Рільники та овочівники

Рисівник. Тютюнник. Овочівник. Ефіроолійник. Плодоовочівник.

6112

Землероби, які займаються вирощуванням фруктових дерев і плодово-ягідних культур

Винороб. Садовод. Хмеляр.

6131

Робітники сільського господарства, які займаються як землеробством, так і тваринництвом

Робітник фермерського господарства. Фермер. Робітник із комплексного обслуговування сільськогосподарського виробництва тощо.

 

Але професійні назви робіт працівників, які належать до професійних груп не робітників, а «професіоналів», «фахівців» і «технічних службовців», можна знайти у відповідних узагальненіших розділах Класифікації професій (Таблиця 2).

 

ТАБЛИЦЯ 2

Розділи класифікації професій у кп, де є сільськогосподарські професії

Номер розділу

Найменування розділу

Код КП

Приклади професійних назв робіт

2

Професіонали

2213.2

Агроном.

3

Фахівці

3212

Фахівець із плодоовочівництва і виноградарства.

4

Технічні службовці

4131

Приймальник сільськогосподарських продуктів і сировини.

 

Водночас працівники цих професій і на таких посадах (а професійна назва роботи у КП фактично означає відповідну назву професії або посади на практиці) працюють у сільському господарстві переважно на постійній основі або протягом усього сезону садіння та вирощування відповідних культур, а також збирання та переробки їхнього врожаю, як це й передбачено п. 3 «Сільське господарство» Списку сезонних робіт і сезонних галузей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 березня 1997 р. № 278 (далі – Список №278), який зокрема вміщує у переліку сезонних робіт роботи в овочівництві, садівництві, виноградарстві, буряківництві, хмелярстві, на вирощуванні та збиранні картоплі, тютюну, кормів, баштанних культур, лікарських рослин.

 

...придбати повний випуск →