Як оцінити себе: моя зарплата та мої можливості

Випуск №1 (січень, 2019)

 

Як оцінити себе: моя зарплата та мої можливостіОлександр ВЛАСЕНКО,

старший науковий співробітник відділу з наукового забезпечення питань зайнятості, соціального діалогу та стандартів праці НДІ праці і зайнятості населення Мінсоцполітики та НАН України, голова профспілки працівників Інституту

 

Успіх у житті багато в чому залежить від самооцінки. Те, як людина ставиться до себе, як оцінює свої здібності й можливості, яке місце відводить собі в суспільстві, впливає на її цілі в житті та результати, яких вона досягає

 

Вибір способу, як заробляти на життя, це, можливо, найбільш важливе з усіх наших рішень, і все ж часто якраз до нього ставляться з найбільшою недбалістю. Іноді нам здається, що повинні взятися за якусь роботу з фінансових міркувань, а часом вибираємо певну професію лише тому, що вона має «чудові перспективи», в той час як насправді наші можливості абсолютно не відповідають їй. Приймати будь-яке подібне рішення зовсім не обов’язково, якщо тільки вдуматися і зрозуміти, скільки різних варіантів вибору доступно.

 

Звичайно, в якийсь конкретний період (кілька місяців або навіть кілька років) ви можете опинитися перед фактом необхідності займатися чим-небудь таким, що не задовольняє вас, якщо треба розплатитися з боргами або просто почати нову справу. Однак перед вами завжди будуть з’являтися нові можливості, якщо тільки ви відкриті та сприйнятливі до них.

 

ТЕРМІН

Заробітна плата (оплата праці працівника) — винагорода за працю залежно від кваліфікації працівника, складності, кількості, якості та умов роботи, яка виконується, а також компенсаційні виплати (доплати і надбавки компенсаційного характеру, в тому числі за роботу в умовах, що відхиляються від нормальних, роботу в особливих кліматичних умовах та інші виплати компенсаційного характеру) і стимулюючі виплати (доплати і надбавки стимулюючого характеру, премії та інші заохочувальні виплати).

 

Є посади, на яких неможливо заробляти більше мінімальної зарплати на місяць, а є і такі, де можливості заробітку практично необмежені. На низькооплачуваних посадах зазвичай працюють або від дзвінка до дзвінка, або доти, доки добре здоров’я. Решта часу належить самому працівнику. Потрібно інвестувати вільний час у себе або в можливість додаткового заробітку: посидіти з дітьми, зайнятися перекладами, будівництвом, оформленням зелених зон або запропонувати будь-яку іншу послугу, до якої є здібності та яку легко освоїти. Сьогодні це називається калейдоскопною кар’єрою.

 

У компанії, де можна заробляти багато, потрібно буде працювати більше. Здебільшого це приносить додатковий дохід.

Зазвичай на суму доходу впливає те, як людина зарекомендує себе під час співбесіди: наскільки виграшно вона продемонструє свої ділові якості та можливості, в яку суму оцінює свій рівень життя. Наприклад, одному спеціалісту на життя достатньо 6 тис. грн, а іншому потрібно не менше 30 тис. грн. І якщо ви посоромилися просити для себе більше, ніж інший кандидат, то потім скаржитися, що вас оцінили несправедливо, некоректно.

 

У великих компаніях схема посадових окладів систематизована і прозора, тому там рідше виникають конфлікти на цю тему. Зарплата зазвичай індексується для всіх працівників одночасно один-два рази на рік. Комусь можуть підняти оклад індивідуально (наприклад, працівник підвищив свою кваліфікацію). У цьому випадку немає значення, скільки людина пропрацювала в компанії або скільки їй років, працівник використав свої можливості, об’єктивно виріс професійно і за це отримує надбавку до зарплати. У великій компанії вся ця інформація є доступною і прозорою, тому грошові питання можна обговорити з менеджером з персоналу.

 

У маленьких фірмах часто оклади працівників установлюють індивідуально. Нерідко керівник вимагає від підлеглих не розголошувати в колективі, хто скільки отримує, щоб не виникало взаємних образ. Однак приховати таку інформацію, якщо зарплата «біла», майже неможливо. Питання прозорості заробітних плат — велике питання для бізнесу в усьому світі. Можна стверджувати, що багатьом компаніям така прозорість не була б вигідна. І навряд чи ситуація зміниться найближчим часом.

 

Що робити, якщо ви дізналися, що ваш колега за рівну працю отримує більше? Не варто ображатися, а тим більше звільнятися. Передусім з’ясуйте, чому в нового працівника оклад вище. Можливо, він має вищу кваліфікацію або більше ділових зв’язків. Тоді дії компанії виправдані. Однак можливий і третій варіант. За той час, що ви працюєте в компанії, вартість роботи певних фахівців на ринку праці зросла. Новий працівник про це добре знає, і на меншу зарплату, звичайно, не погодиться, тому керівництво змушене платити йому більше. Стосовно давніх працівників це виглядає некоректно, але, з іншого боку, якщо сам працівник не вимагає підвищення, керівник навряд чи буде про це турбуватися.

 

Зрештою, розмір вашого доходу залежить від вас самих, ваших можливостей і від того, що ви робите для поліпшення якості свого життя. Як сприйняття грошей, так і потреби різні. Важливо, щоб працівник отримував стільки, скільки він гідний отримувати на своїй посаді, насолоджувався тим, що він робить, і робив би це з повною віддачею.

 

Оплата праці достатньо індивідуальна для кожного працівника. Є компанії, в яких працівники одного відділу отримують суворо обумовлену суму без права на перегляд, в інших важливу роль відіграють навички, вміння і можливості кожного окремого працівника, його внесок у загальну справу. Якщо ви відчуваєте, що заслуговуєте більшого і у вашій компанії цей сценарій можливий, то настав час наважитись поговорити про це з керівництвом.

 

Досить часто працівники кажуть: я не вмію просити підвищення зарплати, мені ніяково. Так зазвичай говорять ті, хто сам не впевнений у тому, що гідний отримувати більше. Треба зрозуміти: ви не чуже просите, а своє, зароблене. Якщо у вас немає впевненості в тому, що вам недоплачують, керівнику не важко переконати вас у зворотному.

 

Вважається, що порядна людина не вміє відстоювати свої інтереси, прямо поговорити з керівником про підвищення зарплати. Але такий працівник все одно переживає, мучить себе здогадками: «Напевно, мій керівник погано про мене думає як про фахівця, розчарувався в мені, раз не підвищує мені зарплату». А все що потрібно зробити — підійти і поговорити. Може, ваш керівник просто забув про свою обіцянку. Або в нього дійсно є до вас претензії. Така розмова може все прояснити, налагодити стосунки, повернути вам репутацію, дати бажану надбавку до зарплати. Або звільнить вас від непотрібних ілюзій, і ви почнете шукати нову роботу.

 

Невпевненість у цінності своїх компетенцій завжди грає проти вас, її завжди помічає роботодавець. Якщо працівник постійно думає, що більше йому точно не дадуть, це наслідок такої невпевненості.

 

...придбати повний випуск →